Strona główna > Jak oszczędzać > Jak postępować, gdy spłata kredytu nie jest już możliwa?

Problem ze spłatą kredytu coraz rzadziej wywołuje w nas zaskoczenie zwłaszcza, że świat wokół nas zmienia się bardzo dynamicznie. W jednym okresie możemy cieszyć się dobrą zdolnością kredytową po to tylko, aby w kolejnym mieć już poważne problemy ze spłatą wcześniejszego zobowiązania. Jeśli więc zależy nam na tym, aby zachowywać się adekwatnie do pojawiającego się zagrożenia, powinniśmy zapoznać się z problemami, z jakimi zwykle wiąże się restrukturyzacja kredytów.

Jak zatem podchodzić do zagadnień, które są związane z optymalizacją kredytów i co konkretnie robić, gdy okazuje się, że nie jesteśmy w stanie spłacać ciążących na nas zobowiązań?

Istnieje szereg instrumentów optymalizacji kredytów, a najważniejszym z nich są wakacje kredytowe. Można też zdecydować się na refinansowanie pożyczki na zmienionych warunkach, podpisanie aneksu do umowy, która już obowiązuje, a także na konsolidację zadłużenia oferowaną przez profesjonalistów.

Wakacje kredytowe

Na wakacje kredytowe można liczyć przede wszystkim wówczas, gdy nasza sytuacja finansowa zmieniła się na niekorzyść, nadal jednak mamy szansę na szybkie uporanie się z problemami, z jakimi się zmagamy, co przyczyni się do przywrócenia budżetowi pożyczki.

Refinansowanie pożyczki

Z kolei refinansowanie pożyczki umożliwia nam zastąpienie kredytu charakteryzującego się wysokim oprocentowaniem takim, które jest podejmowane wtedy, gdy stopy procentowe są relatywnie niskie. Taka różnica pomiędzy oprocentowaniem w jednym i drugim przypadku zawsze jest zyskiem dłużnika. Zawsze warto więc szukać tańszych zobowiązań, te bowiem sprawiają, że uporanie się z droższym staje się zdecydowanie prostsze.

Aneksowanie umowy

Jeśli zdecydujemy się na aneks do zawartej już umowy musimy liczyć się z tym, że okres współpracy z bankiem dość istotnie się wydłuży. Nie oznacza to jednak, że brak nam będzie korzyści, w zamian bowiem płacić będziemy niższe raty. Niestety, nie zawsze jest to rozwiązanie tak atrakcyjne, jak początkowo mogłoby się to nam wydawać.

Konsolidacja kredytu

Konsolidacja łączy wiele pożyczek w jedną, a tym samym przyczynia się do obniżenia raty. Jej ogólny koszt jest jednak wyższy niż ten, z jakim mieliśmy do czynienia początkowo. Niekiedy okazuje się jednak, że zahamowanie spirali zadłużenia wcale nie jest aż tak proste, a kredytobiorca musi się liczyć z koniecznością spłacania imponujących z uwagi na swoją wielkość odsetek karnych.

Upadłość konsumencka

W takim przypadku jednym z bardziej wartościowych rozwiązań jest skorzystanie z możliwości, jakie daje upadłość konsumencka. Pozwala to na porozumienie odnoszące się do spłaty zobowiązania, choć należy liczyć się z tym, że nie uda się dzięki niej uratować majątku dłużnika.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz