Strona główna > Jak oszczędzać > Nieruchomości vs akcje - co wybrać?

Zakup nieruchomości jest bardzo kosztowy. Często taki wydatek jest jednym z najważniejszych w całym życiu. Zazwyczaj wiąże się to z zaspokajaniem potrzeb i po prostu stworzeniem idealnego miejsca dla siebie, a niekiedy to po prostu inwestycja. Zakup nieruchomości może być całkiem niezłą inwestycją, pytanie tylko czy lepiej jest wynajmować czy kupować dom lub mieszkanie. Można również inwestować na giełdzie. Która opcja bardziej się opłaca? Zobaczcie jakie są zalety obu rozwiązań.

Jakie są zalety inwestowania w nieruchomości?

1. Po pierwsze posiadanie mieszkania jest można powiedzieć namacalne. W przypadku akcji posiadamy jedynie zapis, który potwierdza ich posiadanie.

2. Mając nieruchomość stajemy się szefami. Podejmujemy wszystkie ważne decyzje i nie musimy martwić się o zdanie prezesa, zarządu czy akcjonariuszy.

3. W przypadku nieruchomości płacimy podatek o wysokości zaledwie 8,5%. Podatek giełdowy jest wyższy - to 19%. Jak widać, różnica jest bardzo duża.

4. Jeśli posiadamy akcje, musimy liczyć się z niepewnym zyskiem. W jednym roku można sporo zarobić, by w kolejnym wszystko stracić. Nie ma żadnej gwarancji. Posiadając nieruchomość znacznie łatwiej jest przewidzieć przyszłość - w tym przypadku zmiany nie następują tak gwałtownie.

5. Kryzys nie taki straszny - nie ryzykujemy, że wartość inwestycji gwałtownie spadnie lub co gorsza osiągnie poziom zerowy

A co z akcjami? Poznajcie ich zalety:

1. Akcje mogą przynieść dużo wyższe zyski od nieruchomości, problemem jest jednak zmienność, niełatwo jest przewidzieć czy inwestycja się opłaci

2. Kupienie oraz sprzedawanie akcji to proces szybki i stosunkowo łatwy. Można robić to po prostu siedząc przed ekranem komputera.

3. Transakcje nie są kosztowne, wręcz przeciwnie - prowizje to zaledwie ułamek procenta.

4. Dużym plusem jest możliwość zainwestowania nie posiadając dużej kwoty.

5. W przypadku nieruchomości jesteśmy uzależnieni od lokalnego rynku. W akcje możemy inwestować praktycznie na całym świecie.

Podsumowując, zarówno akcje, jak i nieruchomości stanowią dobrą inwestycję. Jeśli posiadamy nieruchomość, którą zamierzamy wynajmować, musimy zająć się doborem lokatorów - to wiąże się ze stałym kontaktem. Dla introwertyka bardziej interesująca może okazać się inwestycja polegająca na analizowaniu wykresów i danych. Tutaj ogromne znaczenie ma wiec psychologia - zarówno jeśli chodzi o nieruchomości, jak i akcje. Te wiążą się ze stresem, gdy akcje nagle tracą na wartości. A więc decydując się na konkretną formę inwestowania, trzeba mieć na uwadze nie tylko kwestie techniczne, ale również własne predyspozycje.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz