Bycie inwestorem to sztuka podejmowania dobrych decyzji. To od nich zależy nasz sukces. W świecie inwestowania nie chodzi nawet tylko o decyzje, co i kiedy sprzedać. Są to kwestie taktyczne. Często ważniejsze są od nich decyzje strategiczne, które są ze sobą wzajemnie powiązane i stawiając mocniej na jeden walor strategii inwestycyjnej, pogorszymy rezultaty w innej kwestii.
Pierwsza taka decyzja strategiczna odnosi się do sposobu inwestowania. Możemy postawić na lokaty bankowe i obligacje, w przypadku których nie ma ryzyka, ale zyski czasami są poniżej poziomu inflacji. Po przeciwnej stronie spektrum znajdują się instrumenty lewarowane, w których inwestujemy tak naprawdę więcej niż mamy i w krytycznej sytuacji możemy nawet dorobić się długów. Takie instrumenty finansowe pozwalają na zyski na poziomie kilku tysięcy procent miesięcznie, ale ryzyko jest ogromne. Każdy inwestor musi ustalić, jaki poziom ryzyka jest dla niego akceptowalny. Co ważne, mówimy tutaj o ryzyku i szansie, więc zainwestowanie w niebezpieczne instrumenty wcale nie oznacza gwarancji wielkiego zysku.
Swing tradingowy
W czasie inwestowania mamy kilka możliwości reagowania na sytuację rynkową. Możemy podążać za trendami, co wydaje się sensowne i bezpieczne. Jest to co prawda w miarę bezpieczne, ale zyski nie są nigdy duże, jeśli w ogóle są, bo kiedy trend jest już wyraźny, jest to jego końcówka. Swing tradingowy, inna popularna opcja, oznacza rzucanie się na pojawiające się możliwości, na przykład w czasie korekt. Zarabia się często, ale niezbyt dużo i do tego trafiają się poważne wpadki.
Wielkie problemy pojawiają się na rynku opcji. Można kupować bezpieczne i tanie opcje OTM, które raczej nie wygasną w cenie, czy postawić na opcje ITM, które mogą nam poważnie napsuć nerwy i utopić zyski.
W praktyce wszystko ogranicza się do decydowania, czy akceptujemy duże ryzyko w zamian na szansę na większe zyski? Czy odpowiada nam gorsza cena za większe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu? Czy częstsze, ale mniejsze zyski są lepsze od rzadszych, ale większych? Czy jesteśmy w stanie czekać dłużej na potencjalny zysk? W rzeczywistości nie ma nigdy jednej dobrej odpowiedzi na żadne z tych pytań i niestety zawsze trzeba przygotować dla siebie taką strategię, która nam pasuje i potem starać się jak najwięcej z niej wyciągnąć.
Komentarze (0)