Strona główna > Jak oszczędzać > Rachunek bankowy - który wybrać dla siebie?

Przeciętny właściciel rachunku bankowego w ciągu miesiąca wykonuje do kilkunastu przelewów. Korzysta z wypłat z bankomatów, poleceń zapłaty oraz karty płatniczej, którą dokonuje zakupów. Często zdarzają się również kredyty. Zazwyczaj bank nalicza opłaty za każdą z tych czynności. To bez wątpienia najważniejsza kwesta, szczególnie, że ceny różnią się między konkretnymi bankami.

Najważniejsze koszty to najczęściej opłata za samo prowadzenie rachunku. Co miesiąc pobierane są konkretne opłaty z naszego konta - ich kwota zawarta jest w taryfie opłat i prowizji. Chociaż miesięcznie wydatek nie wydaje się zbyt duży, w skali roku to już większa kwota. Jeśli zależy nam na oszczędności, warto przyjrzeć się różnym ofertom - banki pobierają różne opłaty, zdecydowanie warto przeanalizować jakie wydatki wiążą się z posiadaniem rachunku w tych najpopularniejszych. Część banków gwarantuje brak opłat pod warunkiem, że będą dokonywane określone wpłaty. Może się więc okazać, że korzystanie z usług może być znacznie tańsze.

Bardzo dobrze, jeśli bank zapewnia bezpłatne wykonywanie przelewów za pośrednictwem Internetu. To pozwoli nam sporo zaoszczędzić, szczególnie jeśli wykonujemy ich dużo. Trzeba zwrócić też uwagę na inne opłaty - na przykład koszty smsów z kodami potwierdzającymi przelewy. Może się również zdarzyć, że będą naliczane opłaty za stałe zlecenia przelewów. Przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę, rozważmy wszystkie te opcje, aby przekonać się, która będzie rzeczywiście najlepsza.

Posiadanie karty również wiąże się z opłatami. Koniecznie sprawdźmy, czy kwota ta jest stała, czy zależna od wykonywanych operacji. Często usługa ta jest darmowa pod warunkiem wykonania określonej ilości transakcji. W rzeczywistości bardzo łatwo jest spełnić te wymagania - to kolejny sposób na obniżenie opłat bankowych.

W przypadku wyboru banku trzeba również sprawdzić dostępność bankomatów. W których będzie można wybrać pieniądze bez prowizji? Warto zweryfikować także, czy samo sprawdzenie stanu konta nie będzie generowało kosztów.

Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich kosztów oraz dostępnych usług możemy już założyć sobie konto. Zwykle jest to bardzo proste. Pamiętajmy aby zastanowić się, których usług potrzebujemy aby płacić wyłącznie za to, czego będziemy używać.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz