Strona główna > Lokaty bankowe - przewodnik > Czas i bezpieczeństwo lokat

Czas jest zawsze jednym z głównych, jeśli nie po prostu najważniejszych czynników decydujących o tym, jak opłacalna jest dana lokata pieniężna. Trzeba się jednak zastanowić, czy lepiej jest inwestować na długi okres i zamrozić pieniądze na długo w celu uzyskania wyższych odsetek, czy lepszym i korzystniejszym pomysłem są bardziej elastyczne lokaty terminowe o krótkim okresie zapadalności, dzięki którym nasze pieniądze nie będą zablokowane.

W przypadku konieczności zerwania lokaty nie będziemy tracić tylu odsetek. Są też różne produkty bardziej zaawansowane, jak na przykład lokaty, w których odsetki rosną z czasem i jeśli anulujemy lokatę szybko, dostaniemy tylko niskie odsetki za czas, który już upłynął i nie zarobimy wysokich odsetek przewidzianych na sam koniec czasu trwa niania umowy.

Kwestia bezpieczeństwa

Niezależnie od typu lokaty, jeśli tylko będziemy mówić o lokatach terminowych w bankach, nasze pieniądze będą całkowicie bezpieczne. Ale jakie jest to bezpieczeństwo? Każdy sposób inwestowania reklamowany jest jako bezpieczny. W przypadku banków jest to jednak zabezpieczenie pełne, ponieważ zawsze wszystkie wpłacone środki dostaniemy z powrotem na każde żądanie. Nie będzie tutaj żadnych przeszkód czy pomniejszeń naszych środków. Nie pozwala na to prawo. Możemy jedynie stracić część z odsetek, ale to tylko w sytuacji, kiedy nie wywiążemy się z całości umowy. Wszystkie nasze pieniądze w bankach są gwarantowane przez odpowiednie instytucje państwowe i jeśli tylko nie mamy na lokacie naprawdę gigantycznych środków, wszystkie co do złotówki zostaną nam zwrócone nawet w przypadku bankructwa banku.

Inne rodzaje inwestycji, na przykład na giełdzie, są zawsze niepewne i mogą budzić nasz realny niepokój. Związane są oczywiście z szansami na wyższe zyski, ale trzeba akceptować ryzyko. W przypadku lokat bankowych naszym jedynym ryzykiem jest inflacja, ponieważ powoli zjada ona nasze pieniądze niezależnie od tego, co z nimi robimy i czy robimy z nimi cokolwiek. W przypadku lokat możemy liczyć, że bank zadba o nasz interes i chociaż nas nie ozłoci na koniec trwania lokaty, możemy liczyć na godziwy zysk i na pewno przez okres trwania lokaty nie będziemy się musieli niczym stresować.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz