Strona główna > Lokaty bankowe - przewodnik > Lokaty bankowe - promocje

Lokaty bankowe - promocje

Lokaty bankowe to dobrze znany i stosunkowo mało ekscytujący produkt bankowy, ale od czasu do czasu banki starają się zrobić coś więcej i organizują różne promocje. Jak to zwykle z promocjami bywa, niektóre z nich są bardziej opłacalne, a inne, zwłaszcza na dłuższą metę, opłacają się znacznie mniej.

Lokaty bankowe a promocje

Typowa promocja na lokaty bankowe oznacza podniesienie oprocentowania. Banki chwalą się wyższym oprocentowaniem w reklamach i jest to kwestia, którą naprawdę łatwo zakomunikować odbiorcy. Lokata z potencjalnie najwyższym oprocentowaniem wcale jednak nie musi być taka dobra. Mogą też istniej bariery w dostępie do nich. Na przykład możliwe jest, że oferta lokaty na promocyjnych warunkach skierowana będzie jedynie do osób, które prędzej nie miały żadnych kontaktów z bankiem. Częściej jednak takie oferty nie są wykluczające, ale zamiast tego w jakiś sposób ograniczają pole manewru klienta poprzez zapisy umowne stanowiące swojego rodzaju pułapki. Czasami są to rzeczy raczej niegroźne choć niewygodne, takie jak ograniczenie wartości lokaty do kilku określonych z góry sum. Jeśli mamy większe pieniądze, zazwyczaj tylko część z nich zainwestujemy na dobry procent z promocji.

Lokaty bankowe - promocje banków

Trzeba zawsze też pamiętać, że takie promocje są organizowane w interesie banku, a nie w interesie naszym. Mają one na celu ściągniecie do banku nowych klientów, którzy zostaną potem tam na dłużej, a nie wypłacenie nam większych pieniędzy. Za każdym razem trzeba się dokładnie wczytać w warunki promocji, by na przykład nie zostać na zakończenie czasu lokaty z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, którego nie będziemy potrzebowali i będziemy chcieli od razu zamknąć.

Lokaty bankowe - promocje warunków

Nie oznacza to wszystko oczywiście, że lokaty na promocyjnych warunkach są czymś, co należy omijać szerokim łukiem. Wręcz przeciwnie, ponieważ lokaty w dzisiejszych czasach są wciąż oczywiście bardzo bezpieczne i wygodne, ale korzyści z nich płynące nie są zdecydowanie za dobre. Promocyjne warunki lokat pozwalają nam na uzyskanie zysku powyżej poziomu inflacji, co naprawdę nie jest dzisiaj takie oczywiste i wiele lokat poza promocją to per saldo strata netto.

Co więcej, banki poprzez lokaty ściągają do siebie nowych klientów, ale często też są skłonne do lepszego traktowania swoich stałych klientów. Dlatego zanim zaczniemy szukać po innych bankach, warto jest zobaczyć, czy w naszym banku nie istnieje jakaś ciągła promocja dla jego klientów i czy za sam fakt posiadania konta w naszym banku nie dostaniemy lepszych warunków lokowania pieniędzy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz