Ze względu na czas trwania umowy lokaty można podzielić na krótko- i długoterminowe. Która jest bardziej opłacalna do pomnażania oszczędności?
W ostatnich latach lokaty bankowe są bardzo popularne. Lokata to bardzo korzystny sposób dla klienta, bo w zasadzie nie da się na niej stracić. Dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu można mieć pewność, że nawet jeśli bank upadnie, klient odzyska wszystkie swoje pieniądze.
W przypadku lokat bankowych można wybierać spośród dwóch rodzajów: krótko- i długoterminowych. Które są lepsze?
Przed założeniem lokaty
Przed założeniem lokaty trzeba poznać ofertę kilku banków. Np. na stronie ideabanku znajduje się wyszczególnienie lokat pod względem oprocentowania, a to właśnie oprocentowanie stanowi przecież podstawę przy podejmowaniu decyzji o lokacie, o czym zawsze przy podejmowaniu decyzji trzeba pamiętać.
Warto też sprawdzić, czy banki nie ograniczają dostępu do lokat i czy trzeba dodatkowo założyć rachunek bankowy. Zdarza się, że banki pozwalają założyć lokatę tylko komuś, kto jeszcze nie korzystał z jego usług. Lokata Solidna Banku Idea to dobra propozycja.
Informacje o lokacie długoterminowej
Obecnie oprocentowanie lokat długoterminowych jest bardzo niskie. Np. zakładając taką lokatę na rok albo dwa, można stracić, bo w międzyczasie na rynku pojawią się lepiej oprocentowane propozycje. Ale czy takie lokaty w ogóle nie mają zalet?
Jeśli lokatę przerwie się po pół roku, to bank może nie wypłacić odsetek albo wypłaci tylko ich część. Warto ją założyć tylko wtedy, gdy ma się pewność, że nie będzie się wypłacało tych pieniędzy przez konkretny czas.
Taka lokata jest o tyle wygodna, że przez długi czas nie trzeba się w ogóle martwić o przelane na nią pieniądze.
Informacje o lokacie krótkoterminowej
Przeszukując oferty różnych banków, da się zwrócić uwagę na fakt, że lokaty krótkoterminowe są dużo lepiej oprocentowane niż te długoterminowe. Z takiego właśnie powodu bardziej opłacalne jest podpisanie umowy z bankiem na miesiąc.
Lokata krótkoterminowa to dobre wyjście szczególnie dla tych, którzy będą potrzebowali danej ilości pieniędzy w najbliższym czasie. Przy krótkiej umowie da się wyjąć pieniądze stosunkowo szybko.
Cechą charakterystyczną tego rodzaju lokaty jest jeszcze fakt, że kiedy umowa się skończy, znowu trzeba będzie analizować ofertę banków. Z jednej strony to nieco męczące, bo trzeba ciągle sprawdzać najnowsze informacje, a z drugiej strony pozwala zawsze korzystać z najbardziej opłacalnej oferty na rynku.
Komentarze (0)