Strona główna > Lokaty bankowe - przewodnik > Zyski z lokat – od czego zależą?

Lokata bankowa daje możliwość zarobienia pewnej sumy pieniędzy bez ryzyka ich utraty – to bardzo bezpieczna forma inwestycji, dobra także dla osób, które nie czują się rekinami na rynku finansowym. Stąd też jej popularność – wiele osób decyduje się na dłużej lub krócej umieścić swoje oszczędności na lokacie. Warto przyłożyć się do wyboru lokaty, analizując oprocentowanie, kapitalizację, podatek oraz sytuację na rynku. Nie jest to takie trudne, jakie może się wydawać.

Analiza oprocentowania

Należy zawsze pamiętać, że banki muszą zarabiać. Dlatego ich promocje, oferty i reklamy są ukierunkowane na skuszenie klienta. Warto przepuścić je przez racjonalny filtr, pamiętając, że podawane oprocentowanie jest oprocentowaniem nominalnym w skali roku. Wiele osób zakłada lokatę na krócej niż rok, co automatycznie odbija się na niekorzyść w wysokości odsetek. Podany w ofercie procent nie musi więc przekładać się idealnie na rzeczywistość.

Kapitalizacja odsetek

Lokata posiada także konkretny typ kapitalizacji odsetek. Oznacza to w praktyce częstotliwość ich naliczania. Zwykle dzieje się to co miesiąc, jednak istnieją inne, specyficzne typy lokat, które zakładają rzadsze bądź częstsze przekazy odsetek na konto klienta. Dla większości osób nie ma to większego znaczenia, jednak warto zorientować się, co przewiduje upatrzona lokata.

Podatek od odsetek

Od odsetek trzeba również zapłacić tak zwany Podatek Belki w wysokości 19%, z tytułu przychodów kapitałowych. Na koniec trwania lokaty bank odejmuje kwotę podatku od naliczonych odsetek. Podatek ten dotyczy każdej lokaty terminowej, nie można więc wykonywać prostego rachunku, obliczając procent od wpłaconej kwoty – taka operacja nie da pełnego obrazu zarobków, których można oczekiwać.

Stopa inflacji

Trzy powyższe kroki dają możliwość przewidzenia swoich zysków z lokaty netto. Nadal jednak nie oznacza to realnego zarobku, szczególnie przy lokatach trwających dość długo. Potrzebna będzie także informacja o sytuacji na rynku, ze wskazaniem na wysokość stopy inflacji. Pieniądze stale w pewnym stopniu tracą na wartości, dlatego też po „wyjęciu” z lokaty mogą pozwolić na kupienie mniejszej ilości dóbr oraz usług. Nie są to wielkie sumy, jednak warto je wziąć pod uwagę, gdy chce się mieć pełen obraz.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz