Strona główna > Wybieramy lokatę > Alternatywa: lokaty bankowe kontra obligacje

Kiedy mamy jakieś wolne środki, nawet jeśli są stosunkowo niewielkie ,warto jest pomyśleć o zainwestowaniu ich w możliwie korzystny sposób. Za jedno z najlepszych rozwiązań zawsze uchodzi giełda, ale jest to mimo wszystko kwestia problematyczna, ponieważ na giełdzie łatwo jest stracić. Znacznie bezpieczniej jest wybrać obligacje lub lokaty bankowe. Która z tych opcji będzie jednak lepsza?

Takie same tylko z pozoru

Są to pozornie bardzo podobne rozwiązania, które opierają się na zablokowaniu w pewnym zakresie pieniędzy na określony czas, po czym uzyskuje się premię za pożyczenie w ten sposób pieniędzy bankowi czy emisariuszowi obligacji. Jeśli spojrzymy po prostu na oprocentowanie, obligacje roczne posiadają oprocentowanie wyższe o kilkadziesiąt procent, co powinno nas przekonywać, ale jednak sytuacja nie jest aż taka prosta.

Obligacje

Obligacje to papiery dłużne emitowane przez rządy, jednostki samorządu terytorialnego, a nawet same firmy. Pożyczamy im kupując obligacje pieniądze, a oni się zobowiązują do ich wykupu po określonym czasie za określone pieniądze. Dłuższy termin wykupu to zawsze wyższe oprocentowanie. W przypadku obligacji gwarantem zwrotu naszych pieniędzy jest emitent obligacji, który jednak może zbankrutować, przez co obligacje stracą część wartości lub staną się bezwartościowe. Obligacje można przed czasem sprzedać na wolnym rynku innej osobie za tyle, ile zgodzi się zapłacić.

Konto Tanie Zakupy w Getin Online Zobacz!

Lokaty

Zakładając lokatę przekazujemy bankowi nasze pieniądze na określony czas i zobowiązujemy się, że nie będziemy w tym czasie z tych pieniędzy korzystać. Szczegółowe warunki mogą być oczywiście w tym względzie bardzo różne, ale ogólna zasada zazwyczaj pozostaje. W czasie trwania umowy naliczane są odsetki, przez cały jej okres lub tylko na ostatni moment. Jeśli zerwiemy umowę przed czasem, bank odda nam pieniądze bez protestu, ale na pewno nie obejdzie się bez zmniejszenia odsetek. Wiele umów jest też tak zorganizowanych, że przez większość czasu na lokacie zarabia się mało, a dopiero na koniec dużo i możemy tego momentu nie doczekać.

Lokaty są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli mamy w banku mniej niż 100.000€, wszystkie nasze pieniądze zostaną nam zwrócone nawet w przypadku upadku banku.

Co będzie dla nas lepsze?

Jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie na pewno nie da się udzielić bez znajomości szczegółów, ale zazwyczaj osoba, która już inwestuje na giełdzie, lepiej wyjdzie kupując obligacje, a drobny ciułacz lepiej poradzi sobie z lokatami bankowymi.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz