Strona główna > Wybieramy lokatę > Konto oszczędnościowe czy lokata?

Uzbierane oszczędności nie muszą leżeć w szufladzie lub na koncie osobistym. Można umieścić je na bezpiecznej lokacie albo koncie oszczędnościowym, gdzie mogą zarabiać! Warto jednak zacząć od porównania tych dwóch propozycji.

Kto powinien wybrać konto oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe są bardzo bezpieczne. Nie ma ryzyka, że straci się część pieniędzy. Ponadto, można ich używać z pewną elastycznością. Można stale wpłacać na nie kolejne sumy, w miarę oszczędzania. Nie są zamknięte na pewien okres, a odsetki nalicza się stale. Dlatego też są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą regularnie oszczędzać i odkładać pewne kwoty od swoich przychodów. Można również w dowolnym momencie wypłacić część pieniędzy z konta oszczędnościowego, nie ponosząc za to żadnych kosztów – w przeciwieństwie dol lokaty, gdzie wypłata przed określonym terminem wiąże się z utratą odsetek. Warto jednak sprawdzić, czy kolejna wypłata z konta w danym miesiącu nie jest obciążona prowizją. Na takie konto można również wpłacać wysokie kwoty, co zwykle nie dotyczy lokat, ograniczonych do około 10 tysięcy złotych.

Podstawową wadę konta oszczędnościowego stanowi fakt, że nie sposób za jego pomocą zarobić dużych kwot. To raczej niewielki bonus do już posiadanych pieniędzy.

Kiedy warto więc postawić na konto oszczędnościowe? Szczególnie, gdy posiada się dużą kwotę, powyżej 10 000 złotych. Z takiego rozwiązania będą też zadowolone osoby, które chcą mieć możliwość regularnego dokładania i gromadzenia środków, a także ich wypłacenia w dowolnym momencie.

Zalety lokat bankowych

Lokata jest przeznaczona do uzyskania konkretnego przychodu z konkretnej kwoty. Ma wyższe oprocentowanie, niż konto oszczędnościowe, można więc na niej lepiej zarobić. Umowę podpisuje się na konkretny termin, a zerwanie je przed czasem powoduje utratę wszelkich zebranych do tej pory odsetek. Dlatego też środki na lokatach są bardziej trwałe i pewne z punktu widzenia banku – stąd atrakcyjne oferty. Inwestycja ta jest zwykle całkiem pozbawiona ryzyka, choć można też trafić na lokaty inwestycyjne ryzykowniejsze – dające zarazem szansę na większe zarobki. Lokaty zakłada się bardzo szybko i wygodnie, zwykle online, choć można również w oddziale. Po upływie czasu trwania umowy lokata zostaje zamknięta automatycznie, nie wymaga, tak jak konto oszczędnościowe, jej osobistego zamknięcia.

Lokaty warto polecić szczególnie tym, którzy chcą więcej zarobić. Oprocentowanie jest tu zwykle atrakcyjniejsze, niż na kontach oszczędnościowych. Przy tym trzeba pamiętać, że aby zarobek doszedł do skutku, pieniądze muszą być przez cały czas trwania umowy nietykalne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz